Narozeniny paní Republiky

dortCelé školní dopoledne se dnes neslo v duchu oslav. 28.října má narozeniny naše republika. Je to starší dáma, je jí už 98 let. S dětmi jsme tuto událost oslavili narozeninově – dortem. Potom se děti rozdělily do věkově smíšených skupin a paní republice daly dárek – dozvídaly se o ní informace díky plnění úkolů na jednotlivých stanovištích. Českou státní hymnu poslouchaly a následně skládaly z jednotlivých slov, nacházely výrazy, kterým nerozumí, a následně si je vysvětlovaly. Ve směsi listů poznávaly listy lípy – českého národního stromu – a ty pak frotážovaly na papír. Dostaly napít i lipového čaje. Mapu Rakousko – Uherska rozdělily na nástupnické státy a ty se pak pokusily složit do tvaru původní říše. Obrázky znázorňující scény ze života T. G. M. spojovaly s odpovídajícími texty a ty pak řadily podle časových údajů do příběhu. V druhé části dopoledne se děti odebraly do svých tříd. V každé třídě si potom rozdělily práci – 4 děti pracovaly na velkém státním znaku, 5 dětí na standartě prezidenta republiky a jeden člověk ztvárňoval malý státní znak. Atmosféra byla velice dělná. Při závěrečném sdílení každý z nás reflektoval, co se dnes dozvěděl.