S Andersenem v noci

Děti v kruhu na koberci. Kniha v dětských rukách. Každá kniha je jiná.

Hanka objasňuje, čím ji v dětství zaujala Pipi. Lukáš vysvětluje, proč je jeho kniha napínavá. Anežka nemůže udusit smích a my bychom tolik toužili slyšet ukázku z Pohoršovny! Každá kniha má příběh, každý příběh má své hrdiny, každý hrdina svou tvář, své zápasy, každý zápas své rozuzlení. Děti se noří do tajemných světů fantazie a obrazů. Bojí se se svými hrdiny, radují se s nimi a nemohou dýchat napětím, když trosečníci z Vlaštovky překonávají zrádné moře.

I v naší škole začala ožívat březnová Noc s Andersenem. Účastní se jí čtenáři z první, druhé, třetí i čtvrté třídy, kteří (stejně jako kdysi dávno i my) propadli kouzlu knih. Kromě čtení hráli kimovu hru a snažili si zapamatovat, co všechno pejsek a kočička dali do dortu, poslouchali scénické čtení O pyšné noční košilce nebo vyráběli pejska a kočičku z kartonu. Titul Pejsek a kočička spisovatele Josefa Čapka byl letos českým tématem této události.

Nočním dobrodružstvím – to necháme zahaleno tajemstvím – jsme ukončili Noc, která utekla příliš rychle!

JZ