V září TRNKA září!

Na začátku školního roku přivítala TRNKA šestnáct školních nováčků – PRVŇÁČKŮ ve třídě paní učitelky Sáry. V prvních záříjových týdnech se nové třídě podařilo seznámit se s prostředím školy i poznat nejbližší okolí prostřednictvím malých výprav v rámci prvouky. Celá třída navštívila Městskou knihovnu Dobříš. Máme radost, že se prvňáčkům daří se na sebe vzájemně dobře naladit a pracovat společně.

Celý zbytek školy vyrazil na začátku září na vícedenní výlety. DRUHÁCI svůj podzimní výjezd nazvali „Třídní ladění“. Jejich cílem totiž bylo naladit se na nový školní rok a poznat se v jiných situacích a prostředí, než je školní půda. Vyjeli do krásné přírody slapských lesů, na okraj vesničky Čím. Společně prozkoumávali nejbližší okolí, spali ve starém srubu a hráli různé hry. Také si zkusili, jaké je to přemisťovat se bez rukou, nohou či poslepu. Společně totiž zahájili celoroční téma druhé třídy – cestování po světě. Jako správní cestovatelé si už také umí nachystat sami jídlo a nebojí se vyrazit na cestu podle značení či dokonce ve tmě. Mimo jiné si vyrobili krásné cestovní vaky a navštívili také statek Malčany, kde si mohli zkusit vyhřebelcovat koně. Ze třídního ladění si přivezli spoustu zážitků, ze kterých budou určitě čerpat celý rok.

TŘEŤÁCI se vypravili na adaptační kurz – resp. na jejich společnou plavbu do penzionu ILDAM v Bohutíně. Inspirováni knihou „Letopisy Narnie – Plavba Jitřního poutníka“ se ocitli na palubě jedné lodi a vydali se zkoumat okolní ostrovy. Tím prvním byl „Ostrov podzemních chodeb“, resp. Hornické muzeum v Příbrami, kde se svezli dvěma vláčky a obdivovali podzemní štoly i obrovský parní stroj. Zpátky si děti užily krásnou cestu podél řeky Litavky, čtení v přírodě i luštění tajné zprávy. Další den čekal celou třídu „Ostrov inspirace“, tedy Památník A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. Pěší cesta tam i zpět byla zpříjemněna různými hrami, stavěním domečků pro permoníky nebo hrou na pašování skleněných kuliček. Ve čtvrtek čekal na námořníky „Trénink plaveckých dovedností“ v příbramském bazénu, kdy se radostně vítali s ostatními parťáky z TRNKY. Odpoledne třeťáci společně přečetli kapitolu, která je uvedla do pátrání po ztraceném pokladu. Ovšem najít ho není jen tak – je potřeba především spolupracovat a doslova táhnout za jeden provaz. Naštěstí se to nakonec podařilo! Celý pobyt si spolu všichni užili a už se moc těší na příště!

Letošní ČTVRŤÁCI A PÁŤÁCI se v prvním zářijovém týdnu vydali na cestu až do Špindlerova Mlýna, kde je čekalo putování po stopách krkonošských pašeráků. Jeho součástí byla hřebenová túra k pramenům Labe, exkurze do malé továrny na výrobu perličkových vánočních ozdob v Poniklé nebo vycházka kolem Bílého Labe s průvodcem KRNAPu. Součástí programu byla také spousta her, společná příprava jídla, psaní deníků nebo závěrečné hledání pašeráckého pokladu. Na Dobříš se malí pašeráci vrátili odpočatí a plní zážitků a sil do další společné školní práce.

A co nás čeká do konce měsíce? Dnes se děti seznamují s prací ilustrátora dětských knížek. Na návštěvu do školy dorazila paní Sylva Francová, ilustrátorka (např. kniha Áďa spadla do kanálu). Ve středu bude celá škola jako každý rok společnými silami pracovat na projektu Svatý Václav. Moc se těšíme na chvíle, kdy si opět vyzkoušíme spolupráci napříč třídami!

Poslední týden v září a na začátku října také startují zajímavé kroužky – pokud máte zájem, sledujte TRNKAKCE.

Tým ZŠ TRNKA a Trnkového květu, z.s.